Od redakcji


Drodzy Czytelnicy!

Kończąc ten rok redakcyjny czwartym numerem naszego magazynu, serdecznie dziękujemy za bycie razem z nami przez ostatnie 12 miesięcy. Zapraszamy do lektury artykułów „Pod kontrolą” 4/2018 oraz do czytania kolejnych numerów w 2019 roku.

Sondy radarowe poziomu gościły już wielokrotnie na łamach „Pod kontrolą”. Omawialiśmy ich cechy, typy, zastosowanie, zalety i ograniczenia. Tym razem autor „Tematu wydania skupia się na bardzo praktycznych aspektach użytkowania sond, tj. wskazówkach na temat prawidłowego ich konfigurowania.

Z artykułu dowiecie się Państwo jak w 4 szybkich krokach ustawić wszystkie parametry sondy, jak nauczyć ją „fałszywego echa”, czy ustawić prawidłowy „damping”.

Równie popularnym typem pomiaru jest przemysłowy pomiar temperatury. Obecny jest on chyba w każdym zakładzie i każdym procesie, przez co na rynku dostępnych jest wiele różnych typów czujników i przetworników temperatury. „Dobra praktyka” w wielkim skrócie przedstawia najważniejsze rodzaje rozwiązań do kontaktowych pomiarów temperatury. Autor poszerza temat o najnowsze osiągnięcia z zakresu komunikacji/konfiguracji przetworników temperatury, zdecydowanie usprawniające proces pomiaru.

Każdy inżynier mający na co dzień do czynienia z urządzeniami wymiennikowymi w systemach parowych, wie co oznacza efekt „stall”. Choć to negatywne zjawisko jest dość powszechnie występujące, obrosło wokół niego wiele mitów czy niejasności. Dlatego autor „Akademii automatyki” próbuje wyjaśnić przyczyny i skutki efektu „stall”, jednocześnie wskazując na bardziej lub mniej efektywne sposoby zapobiegania mu.

Zapraszam do lektury
Wojciech Mutwicki
wiceprezes zarządu