Od redakcji


Drodzy Czytelnicy,

Za nami pierwszy numer magazynu „Pod kontrolą” w nowej odsłonie. Mając nadzieję, że nowa szata graficzna oraz merytoryczna zawartość przypadła Państwu do gustu, zapraszamy do lektury najnowszego numeru.

22 lutego tego roku, na rynkach światowych zadebiutował nowy, wyjątkowy kalibrator Beamex MC6. Firma Beamex to czołowy producent urządzeń do kalibracji przyrządów pomiarowych. Najbardziej popularnymi produktami fińskiego producenta są kalibratory wielofunkcyjne MC5, MC5-IS, MC4 i MC2 oraz piece i pompki kalibracyjne. Po latach prac koncepcyjnych i testów, na rynek wkroczył zupełnie nowy model kalibratora wielofunkcyjnego do pracy w terenie – Beamex MC6. O jego unikalnej funkcjonalności i wielu możliwościach zastosowania przeczytacie Państwo w „Temacie wydania”.

Rozwój technologii radiowej transmisji danych pozwala obecnie na zastosowanie systemów bezprzewodowych w aplikacjach, w których jeszcze kilka temu byłoby to niemożliwe. Branżą, do której wkraczają radiowe systemy pomiarowe jest także energetyka.

Opis wdrożenia systemu radiowej transmisji w monitoringu pracy chłodni kominowych znajdziecie Państwo na łamach „Dobrej praktyki”.

Lepkość substancji wykorzystywanych w procesach to często jeden z kluczowych parametrów, których pomiar jest niezbędny. Profesjonalny pomiar lepkości w warunkach przemysłowych wymaga zastosowania specjalistycznej aparatury, której odpowiednie użytkowanie wymaga określonej wiedzy z zakresu mechaniki płynów. Podstawy teoretyczne pomiaru lepkości oraz charakterystyka typów lepkościomierzy to tematyka „Akademii automatyki”.

Tak jak zapowiadaliśmy w „Pod kontrolą” 1/2012, kontynuujemy cykl kursów z zakresu programowania sterowników PLC. Szkolenie PLC cz.2 uwzględnia tym razem tematykę korzystania z liczników i instrukcji czasowych.

Zapraszam do lektury
Jerzy Janota
Dyrektor ds. technicznych