Nowości


Spektrofotometr Pastel UV

Nowością w dziale pomiarów fizyko-chemicznych jest przenośny spektrofotometr Pastel UV firmy Secomam (grupa Aqualabo) przeznaczony do stosowania w aplikacjach wodno-ściekowych. Pastel UV umożliwia jednoczesną szybką analizę (poniżej 1 minuty) sześciu parametrów takich jak: ChZT, BZT, TSS, OWO, NO3, detergenty; poprzez pomiar absorbancji w zakresie spektralnym promieniowania ultrafioletowego UV danej próbki, przy wybranych długościach fal. Szybka analiza badanej próbki pozwala również na wykrycie w rzeczywistym czasie mogącego pojawić się, przypadkowego zanieczyszczenia. Spektrofotometr Pastel UV nie wymaga stosowania reagentów, co obniża koszty użytkowania.

Analizator charakteryzuje się prostotą w obsłudze, badana próbka nie wymaga obróbki wstępnej. Co ważne, urządzenie może być użytkowane przez personel nieposiadający kwalifikacji w dziedzinie chemii.

fizchem@introl.pl

nowosci1

 

FLUXUS F721 – wyznacza nowe standardy

Nowa generacja przepływomierzy FLUXUS F/G721 firmy FLEXIM stanowi technologiczny przełom w bezinwazyjnych pomiarach cieczy oraz gazów. Przepływomierz ten został zaprojektowany jako następca bardzo udanej serii FLUXUS F/G70X, a możliwości jego zupełnie nowej elektroniki oraz poprawione układy przetwarzania sygnału pomiarowego deklasują jakikolwiek inny bezinwazyjny przepływomierz w kontekście dokładności, niezawodności oraz możliwości pomiarowych.

Przepływomierz dostosowuje się automatycznie do warunków pomiarowych i kompensuje wpływ niekorzystnych zjawisk propagacji sygnału. Niezwykle szybkie próbkowanie pozwala na precyzyjne monitorowanie w przypadku występowania przepływów o dużej dynamice.

Przepływomierz umożliwia pomiar wielu różnych rodzajów cieczy oraz gazów, praktycznie niezależnie od ciśnienia wewnątrz rurociągu, w bardzo szerokim zakresie temperatury. FLUXUS F/G721 mierzy skutecznie nawet w przypadku znacznego zabrudzenia i wyróżnia się bardzo dużym zakresem pomiarowym. Co ważne, nawet małe przepływy już od kilku litrów na godzinę mogą być dokładnie zmierzone.

FLUXUS F/G721 może być dostarczony w dwóch wariantach obudowy: aluminiowej dla aplikacji standardowych oraz w obudowie ze stali nierdzewnej dedykowanej do aplikacji w agresywnym chemicznie otoczeniu. Obie wersje mogą być użyte w drugiej strefie zagrożenia wybuchem. Przepływomierz może być dostarczony z praktycznie wszystkimi dostępnymi protokołami komunikacji: HART, Modbus, Foundation Fieldbus, Profibus PA i BACnet; które pozwalają na dwukierunkową komunikację, parametryzację i diagnostykę w trybie on-line.
Wartością dodaną w funkcjonalności serii FLUXUS F/G721 jest funkcja autodiagnostyki i możliwość rejestracji danych wywoływanych przez zdarzenie.

przeplywy@introl.pl

 

Nowy lepkościomierz ViscoPro 2100

 

nowosci3

 

Firma Cambridge Viscosity, należąca obecnie do grupy PAC, wprowadziła na rynek nowy model lepkościomierza procesowego ViscoPro 2100. Model ten zastępuje produkowane dotychczas przetworniki VP-1600 i VP-2000, a jednocześnie współpracuje ze wszystkimi dostępnymi sensorami serii 300 i 500. Dzięki takiej koncepcji w łatwy sposób można unowocześnić pracujące od dawna systemy – wymienić przestarzały przetwornik na nowy, wykorzystujący najnowsze technologie. Jednocześnie zachowujemy to, co zawsze stanowiło siłę lepkościomierzy Cambridge – doskonałe sensory pomiarowe.

Nowe przetworniki ViscoPro 2100 są dostępne w dwóch wersjach: instalowanej na szynie DIN i przeznaczonej do pracy w strefie bezpiecznej oraz umieszczonej w obudowie przeciwwybuchowej do montażu w strefie Ex. Obie wersje są wyposażone w czytelny wyświetlacz OLED, w pakiety oprogramowania zapewniające wysoką dokładność i powtarzalność pomiarów (0,5%), wyjścia analogowe i alarmowe oraz funkcje diagnostyczne i komunikacyjne np. dostęp przez sieć wifi. Lepkościomierze ViscoPro mierzą jednocześnie lepkość i temperaturę produktu oraz wyznaczają lepkość skompensowaną temperaturowo TCV – parametr bardzo istotny dla układów mających za zadanie utrzymanie zadanej wartości lepkości.

jjanota@introl.pl