Od redakcji


Drodzy Czytelnicy,
Za oknami jesień, a wkrótce nadejdzie zima zwiastując okres podsumowań i noworocznych refleksji. Wraz z kończącym się rokiem nadszedł także czas na czwarty tegoroczny numer naszego czasopisma.

Z pomiarami przepływu w czasie rzeczywistym spotykamy się na co dzień, w każdym niemal zakładzie. Dotyczą one jednak najczęściej gazów, pary wodnej lub cieczy. Przepływ materiałów sypkich jest natomiast rzadką aplikacją, głównie z uwagi na złożoność problemu i wiele czynników wpływających na skuteczność pomiaru. Choć na rynku istnieje kilka metod pomiarowych, każda ma swoje dobre i złe strony. Autor Tematu wydania prezentuje metodę, a w zasadzie połączenie dwóch metod, które często wygrywają z innymi technikami.

Pomiary przepływu to także temat „Dobrej praktyki”, w której przedstawione zostały układy dozowania w aplikacjach przemysłowych. Autor szczegółowo omawia elementy składowe typowego układu dozowania, jego zasadę działania oraz praktyczne przykłady zastosowań. Pomiar wilgotności materiałów sypkich był już tematem artykułu w „Pod kontrolą” – w numerze 2/2014 prezentowaliśmy 3 główne metody pomiarowe. W naszej ofercie jest jednak jeszcze jedna metoda, która w odróżnieniu od wcześniej omawianych, jest całkowicie bezkontaktowa i bezinwazyjna. Jest to metoda oparta o podczerwień i to właśnie ją przybliża Akademia automatyki.

Szkolenie PLC cz. 16 to relacja z wdrożonej aplikacji transportu i segregacji książek wykonanej w oparciu o sterownik TP03.

Korzystając z okazji już teraz dziękuję za 12 miesięcy współpracy i życzę pełnego sukcesów roku 2016

Zapraszam do lektury
Jerzy Janota
Dyrektor ds. rozwiązań produktowych