Od redakcji


Drodzy Czytelnicy!

Zapraszamy do lektury pierwszego w 2025 roku numeru „Pod Kontrolą”. Mam nadzieję, że tematyka najnowszych artykułów naszych specjalistów przyda się Państwu w codziennych obowiązkach zawodowych.

„Tematem wydania” tym razem jest siarkowodór. Gaz dobrze znany wszystkim z powodu charakterystycznego zapachu, jest wysoce niebezpieczny nie tylko dla ludzi, ale także aparatury i całych instalacji. Problem obecności H2S jest chyba najbardziej dotkliwy w branży biogazowej. Tam siarkowodór jest nieodzownym produktem ubocznym procesu wywarzania biogazu. Autor „Tematu wydania” prezentuje zagrożenia dla biogazowni jakie niesie za sobą siarkowodór oraz przybliża metody jego kontroli. Artykuł jest także swoistym wstępem do kolejnej publikacji o H2S, którą opublikujemy w następnym numerze „Pod Kontrolą”.

Kto z nas nie doświadczył awarii w zakładzie niech podniesie rękę. Awarie, uszkodzenia, przestoje… codzienność w zakładach przemysłowych łączy się z koniecznością stawiania czoła wielu niespodziewanym i kryzysowym sytuacjom. Jednakże wiele z awarii, szczególnie tych dotyczących urządzeń wykorzystujących łożyska, można by znacząco ograniczyć lub zawczasu przewidzieć. Jak? Odpowiednio smarując łożyska toczne. O tym jak smarować łożyska z wykorzystaniem nowoczesnej aparatury diagnostycznej przeczytacie Państwo w „Dobrej Praktyce”.

W ostatnim w 2024 roku wydaniu „Pod Kontrolą” pisaliśmy o podstawowych założeniach technologii IoT. Kontynuując tę tematykę, autor „Akademii automatyki” skupia się tym razem na warstwie sieciowej Internetu Rzeczy. Artykuł omawia podstawy, zalety, ograniczenia i zastosowania technologii LoRa i tworzonych na jej bazie sieci przesyłania informacji LoRaWAN.

Zapraszam do lektury
Wojciech Mutwicki
prezes zarządu