Nowości


Nowe czujniki in-line do biogazu i nie tylko

W naszej ofercie pojawiły się dwa rozwiązania usprawniające kontrolę podstawowych parametrów biogazu – czujnik stężenia siarkowodoru SulfiLogger H2S oraz czujnik stężenia metanu, dwutlenku węgla i wilgotności VAISALA MGP260. Oba czujniki przeznaczone są przede wszystkim do ciągłego pomiaru w wymagających procesach przetwarzania biogazu, umożliwiając skuteczny pomiar online (bezpośrednio w procesie), bez konieczności pobierania próbek.

Czujniki MGP260 z certyfikatem ATEX (Ex 0 oraz Ex 1) oraz elektroniką i optyką o stopniu ochrony IP66 są odporne na agresywne czynniki atmosferyczne, pyły oraz gazy procesowe, w tym siarkowodór. Zaawansowana technologia Vaisala CARBOCAP® pozwala na stabilny i dokładny pomiar głównych składników biogazu – stężenia metanu, stężenia dwutlenku węgla i wilgotności. Dzięki temu nowe czujniki stanowią optymalne rozwiązanie w monitoringu procesu fermentacji beztlenowej, określeniu parametrów gazu wysypiskowego, monitoringu aktywnych filtrów węglowych w procesie uzdatniania biogazu czy też w kontroli zasilania silnika gazowego w instalacjach kogeneracyjnych.

Z kolei czujnik SulfiLogger H2S to propozycja nie tylko dla biogazowni, ale wszystkich zakładów, w których występuje siarkowodór. SulfiLogger H2S w sposób ciągły monitoruje stężenie H2S nawet w najtrudniejszym otoczeniu – działa w warunkach beztlenowych przy wilgotności do 100%, mierzy H2S w fazie gazowej w powietrzu oraz w ściekach. Dzięki dokładnym pomiarom stężenia online zapewnia możliwość błyskawicznego podjęcia działań zarówno w przemyśle biogazowym, gazu naturalnego, jak i w kontroli odorów w przemyśle wodno-kanalizacyjnym.

Analizator tlenu do stref zagrożenia wybuchem

Nowością w przemysłowych analizach gazowych jest cyrkonowy analizator tlenu ZKMX – ZFKX. Zarówno analizator ZKMX, jak i sonda ZFKX posiadają dopuszczenia do pracy w strefach Ex. Dzięki temu układ ten to optymalne rozwiązanie do pomiaru stężenia tlenu w spalinach, w obszarach zagrożonych wybuchem oraz w mediach, w których występuje możliwość pojawienia się gazów palnych. Pomiar odbywa się in-situ za pomocą celi cyrkonowej, sonda wyposażona jest w separator gasik płomienia, a jej konstrukcja pozwala na prowadzenia prac serwisowych (np. wymiana filtra) w strefach zagrożonych wybuchem. Analizator ZKMX, w zależności od wybranej konfiguracji, umożliwia cykliczne wykonywanie kalibracji oraz przedmuchiwanie sondy. Wbudowany zegar i kalendarz pozwalają na sterowanie zewnętrznymi zaworami elektromagnetycznymi w czasie i terminach ustawianych przez użytkownika.

Analizator ZKMX

Analizator ZKMX

Analizator może mierzyć gazy o temperaturze od 120 do 1500°C, w zależności od materiału i konstrukcji rury procesowej. Dzięki wyjściom 4 … 20 mA DC, HART czy RS485 z protokołem MODBUS RTU, analizator może zostać łatwo zintegrowany z systemem nadrzędnym.

Sonda ZFKX

Sonda ZFKX