Nowości


Konwerter Modbus RTU => Modbus TCP/IP

Konwerter jest przeznaczony do wymiany danych pomiędzy urządzeniami podłączonymi do sieci Ethernet 10BASE-T i 100BASE-T a urządzeniami wyposażonymi w interfejs RS-485 i tworzącymi sieć Modbus.

 

 

nowosci1Głównymi zaletami to, oprócz niskiej ceny, elastyczna adresacja w sieci Ethernet (nadpisywanie adresu MAC, statyczny lub dynamiczny adres IP), różne tryby wymiany poprzez sieć Modbus (RTU lub ASCII, z kontrolą parzystości, szeroki zakres prędkości transmisji, ustawiane opóźnienie), zabezpieczenie dostępu – filtr adresu IP i/lub hasło dostępu w celu odczytywania stanu, konfiguracji konwertera lub podłączenia do sieci Modbus, zapisu/odczytu poprzez sieć Modbus.

Nowe czujniki systemu radiowego Wisensys

Firma Wisensys oferująca radiowy system pomiarów parametrów fizycznych, przekazujący dane na odległość 1km, wprowadziła nowe modele czujników:

  • radiowy czujnik wielokanałowy pozwalający przekazywać dane z kilku czujników – WS-DLTi3/5,
  • nowosci3 nadajnik / koncentrator Modbus RTU – pozwalający po stronie nadawczej podłączyć urządzenia z protokołem Modbus RTU i odbieranie danych po stronie bazy odbiorczej,
  • czujniki przeznaczone do transportu samochodowego pozwalające na monitoring on-line wartości środowiskowych w naczepie / chłodni.

Przypomnijmy, że system Wisensys to bardzo praktyczny, prosty w instalacji i rozbudowie bezprzewodowy system rejestracji parametrów procesowych, będący bardzo korzystną alternatywą dla skomplikowanych i kosztochłonnych systemów przewodowych.

 
 

Siłowniki elektryczne liniowe ze sprężyną powrotną

nowosci2Siłowniki elektryczne z nowej serii PSF producenta PS Automation zostały wyposażone w sprężynę powrotną umożliwiającą zamknięcie zaworu w przypadku zaniku zasilania. Rozwiązanie to stanowi sporą konkurencję cenową w stosunku do siłowników z zasilaniem awaryjnym. Siłowniki te mogą być sterowane zarówno sygnałem prądowym 0(4) … 20 mA jak i napięciowym 0(2) … 10 V.

Seria PSF napędzana jest wydajnymi, bezszczotkowymi silnikami prądu stałego, które zasilane mogą być napięciem 24 V AC/DC lub dowolnym napięciem z zakresu 100 … 240 V AC.

 
 

Nowa seria ręcznych przemysłowych pirometrów LAND Cyclops

Cyclops 100L, 160L, 390L, 055L to nowa seria ręcznych pirometrów przemysłowych do aplikacji wysokotemperaturowych na temperatury od +200 do +3000°C (w kilku podzakresach) będąca udoskonaleniem znanych pirometrów Cyclops B. Najważniejsza zmianą w nowej serii jest wyposażenie pirometru we wbudowaną pamięć pozwalającą na zapis 9999 pomiarów oraz wzmocniona obudowa chroniąca przed uszkodzeniami. Bardzo przydatne są także port Bluetooth i interfejs USB pozwalające na szybkie przesyłanie danych do przenośnej stacji zbierania danych Cyclops Data Logger lub do komputera PC.

Usprawnia to cały proces rejestracji pomiarów na obiekcie umożliwiając późniejszą analizę wyników.
nowosci4Istnieje możliwość dokonywania i zapisu pomiaru w 4 trybach: pomiar ciągły, pomiar wartości maks., min lub średniej z serii (czas, w którym naciśnięty jest spust pomiarowy) oraz tworzenie ścieżek pomiarowych („presety” do różnych lokalizacji i obiektów na jednym zakładzie). Nowe pirometry, podobnie do poprzednich, przeznaczone są do precyzyjnych i pewnych, bezkontaktowych pomiarów temperatury materiałów o zmiennej emisyjności jak np: stal, metale kolorowe, ceramika, szkło, materiały ogniotrwałe (Cyclops 100L i 160 L) oraz do aplikacji dedykowanych, jak np. pomiar w kotłach, piecach do wygrzewania lub reformowania (Cyclops 390L) oraz do pomiaru płynnych metali (Cyclops 055). Urządzenia Cyclops serii L posiadają bardzo wysokiej jakości optykę (FOV 180:1) z regulowaną ogniskową i celownikiem / wizjerem, co umożliwia pomiary z dużych odległości. Wyposażone są w wyświetlacz LCD zewnętrzny oraz wewnątrz wizjera.

Nowa seria to także szereg akcesorii opcjonalnych: walizka transportowa, futerał żaroodporny (wymagany przy pracy na koksowniach i odlewniach ), stacja zbierania danych Cyclops Data Logger, soczewki do bliży o polu pomiarowym od 0,4 mm.

 
 

Nowy kalibrator ciśnienia Crystal serii HPC40

nowosci5HPC40 firmy Crystal to pierwszy na świecie kalibrator z pełną kompensacją temperatury w zakresie od -20°C do +50°C. Oznacza to, iż deklarowana przez producenta dokładność zostanie zachowana zarówno dla pomiaru ciśnienia, jak również dla pomiaru prądu (również z zasilaniem pętli pomiarowej), napięcia oraz temperatury w znacznie szerszym zakresie temperatur w porównaniu do konkurencyjnych rozwiązań.

Kalibrator w zależności od modelu może posiadać jeden lub dwa wewnętrzne moduły ciśnienia względnego z możliwością dołączenia zewnętrznych modułów ciśnienia. Dodatkowy, dedykowany moduł ciśnienia barometrycznego umożliwia pomiar ciśnienia absolutnego dowolnym modułem ciśnienia względnego.

Dostępne zakresy pomiarowe ciśnienia obejmują pomiary od podciśnienia do 1000 bar w klasie od 0,035% wartości mierzonej. Posiadając w kalibratorze dwa moduły ciśnienia możemy również mierzyć ciśnienie różnicowe z dokładnością od 0,035% wartości mierzonej.

 
 

Mierniki do pomiaru gęstości on-line firmy HAMILTON

nowosci6Nowością szwajcarskiego Hamiltona są mierniki do pomiaru gęstości przyrostu kultur komórkowych w procesach fermentacji. Pojemnościowy czujnik Incyte umożliwia ciągły pomiar i monitoring gęstości komórek kultur żywych co wpływa na optymalizację procesu. Optyczny pomiar on-line (czujnik Dencytee) zapewnia ciągły monitoring gęstości wszystkich kultur komórkowych, co umożliwia szybką analizę ich przyrostu. Optyczne czujniki gwarantują dokładny pomiar gęstości w szerokim i dynamicznie zmieniającym się zakresie pomiarowym, od niskiego do wysokiego stężenia.

Wykonanie materiałowe czujników spełnia wymagania branży biotechnologicznej, umożliwia ich stosowanie w procesach autoklawowania, sterylizacji i mycia CIP. Wizualizacja i rejestracja danych prowadzona jest za pomocą 2- lub 4-kanałowego urządzenia sterującego ARC View. Istnieje możliwość podłączenia do przedmiotowego kontrolera również sond do pomiaru pH i tlenu rozpuszczonego serii ARC firmy Hamilton. Urządzenie sterujące wyposażone jest w wyjścia cyfrowe: Modbus RTU (RS485), Ethernet RJ45 (OPC XML-DA) oraz USB do pobierania danych lub uaktualniania oprogramowania. Urządzenie zarządzające, przetwarzające i rejestrujące dane pomiarowe ARC View wyposażone jest panel dotykowy.

 
 

Rejestrator wideograficzny PR20 (PR30)

nowosci7Rejestrator PR20 to nowa propozycja firmy BrainChild wśród uniwersalnych rejestratorów cyfrowych. Jest to następca znanych na polskim rynku rejestratorów VR06/VR18. Nowy produkt wyróżnia się większą ilością kanałów wejściowych, szybszym czasem zapisu (100 msek), obsługą większej ilości typów czujników (m.in. Pt1000), zwiększoną pojemnością pamięci wewnętrznej.

Rejestrator prócz sygnałów analogowych może prowadzić rejestrację danych gromadzonych poprzez sieć (Modbus RTU). Dane rejestrowane są w pamięci cyfrowej i/lub karcie SD (USB). Zastosowany wyświetlacz 5,6” obsługiwany jest dotykowo lub poprzez mysz podłączoną w port USB. Wyświetlacz umożliwia prezentację danych zarówno w postaci słupków i wykresów, jak i poprzez graficzną wizualizację procesu.

Do zarejestrowanych danych możliwe jest dodawanie odręcznych komentarzy bezpośrednio na ekranie rejestratora z danymi. Rejestratory posiadają także funkcję WebSerwer pozwalającą na podgląd rejestrowanych danych w sieci internet.

 
 
 

Nowy przetwornik punktu rosy od E+E Elektronik

nowosci8Przetwornik EE354 został zaprojektowany do monitoringu aplikacji, w których nie jest konieczny pomiar poniżej -20°C temperatury punktu rosy. Zawężenie zakresu pomiarowego pozwoliło uzyskać wysoką dokładność pomiaru (max. 1°C Td) oraz obniżyć koszt produkcji, przez co urządzenie proponowane jest w atrakcyjnej cenie. Przetwornik posiada wyjście analogowe w postaci sygnału 4 … 20 mA oraz cyfrowe (RS485) w protokole Modbus RTU. Zastosowanie wyjścia cyfrowego pozwala na znaczne uproszczenie gromadzenia danych w systemach rozproszonych, a także bezpośredni odczyt przez nadrzędny system kontroli, np. panel operatorski.
Typowymi aplikacjami, które mogą być monitorowane przez ten przetwornik to osuszacze powietrza i układy sprężonego powietrza.