Od redakcji


Szanowni Państwo

Jak to zwykle bywa, po pięknym lecie nadchodzi mniej piękna jesień. Redakcja „Pod kontrolą” nie zwalnia jednak tempa i przedstawia czwarty już w tym roku numer magazynu poświęconego automatyce i pomiarom. Mamy nadzieję, że artykuły nowego wydania spotkają się z Państwa zainteresowaniem i będą źródłem cennych informacji i ciekawych wskazówek.

 

 

Rejestracja i wizualizacja procesów jest obecnie standardem, bez którego trudno wyobrazić sobie współczesny przemysł. Rynek oferuje przeróżne rozwiązania, zarówno te dedykowane specyficznym procesom jak i te uniwersalne, dostosowane do określonych potrzeb. „Temat Wydania” stanowi ogólną prezentacje rejestratorów, które cieszą się największym zainteresowaniem polskiego rynku. Autor artykułu opisuje cechy i możliwości różnych modeli aparatury przeznaczonej do rejestracji i wizualizacji procesów przemysłowych.

„Dobra praktyka” traktuje tym razem o pomiarze prędkości sprężonego powietrza, wytwarzanego w różnych celach przez tysiące przedsiębiorstw. Ideą „Dobrej praktyki” jest przedstawienie kwestii produkcji sprężonego powietrza z perspektywy jej kosztów i możliwości ich redukcji. Autor skupia się na prezentacji rzeczywistych problemów z jakimi spotkał się on na obiektach przemysłowych w całym kraju. Problemy te wynikały z zawyżonej i nieadekwatnej do potrzeb produkcji powietrza, skutkującej wysokim zużyciem energii. Aby nie być gołosłownym, autor przedstawia określone przykłady „marnotrawienia” sprężonego powietrza wraz z wdrożonymi rozwiązaniami, które zapewniły kontrolę i znaczące oszczędności kosztów.

Wykład „Akademii Automatyki” jest odpowiedzią na zapotrzebowanie naszych Czytelników dotyczące informacji na temat różnych rozwiązań w obszarze bezpieczeństwa na obiektach przemysłowych. Autorem artykułu jest autorytet w dziedzinie bezpieczeństwa procesowego, prezes jednej ze spółek Grupy INTROL, Pan Tadeusz Kunicki. W ciekawy i przyjazny Czytelnikowi sposób autor stara się przedstawić podstawy tworzenia macierzy CEM – podstawowego narzędzia w systemach automatyki zabezpieczeniowej. W przyszłych wydaniach naszego magazynu zamieścimy kolejne artykuły na temat bezpieczeństwa w zakładach o dużym ryzyku.

Jako, że jest to już ostatni w tym roku numer „Pod kontrolą”, w imieniu Redakcji, pracowników i Zarządu firmy Introl, chciałbym złożyć naszym Czytelnikom życzenia wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz samych sukcesów w nadchodzącym roku.

Życzę udanej lektury
Jerzy Janota
Wiceprezes Zarządu Introl Sp. z o.o.