Od redakcji


Szanowni Państwo

Z nowym rokiem przedstawiamy Państwu nowy numer „Pod kontrolą” – magazynu traktującego o różnych aspektach automatyki i pomiarów przemysłowych. Mamy nadzieję, że w znajdą Państwo odrobinę wolnego czasu aby zapoznać się z najnowszymi artykułami siódmego już numeru naszego czasopisma.

Sterowniki programowalne są urządzeniami, bez których nie sposób wyobrazić sobie współczesną gospodarkę. Znajdują one zastosowanie w niemal każdym procesie technologicznym, będąc tym samym niezbędnymi elementami automatyki większości zakładów przemysłowych (i nie tylko przemysłowych).

Z uwagi na wciąż zwiększające się zainteresowanie sterownikami PLC, właśnie im poświęcony jest „Temat Wydania” tego numeru. Autor skupia się w nim na przedstawieniu najważniejszych cech najnowszych na polskim rynku serii sterowników marki TECO – znanego na całym świecie producenta komponentów automatyki.

„Akademia Automatyki” to tym razem wykład na temat pary wodnej, zasad jej produkcji, transportu i wykorzystania w licznych procesach przemysłowych. Autorka skupia się na wyjaśnieniu roli pary wodnej w licznych gałęziach przemysłu. Szczególny nacisk położony jest na przybliżeniu tematu efektywnej dystrybucji pary z wykorzystaniem systemu odwadniaczy. Wykład stanowi teoretyczny zarys problematyki, a temat pary wodnej i jej dystrybuowania będzie rozwijany w przyszłych numerach naszego magazynu.

„Dobra praktyka” najnowszego numeru traktuje o wzorcowaniu kalibratorów i innych urządzeń pomiarowych, skupiając się nad kwestią częstotliwości wzorcowania. Artykuł prezentuje kilka podstawowych zasad oraz wskazówek, którymi należy się kierować przy ustalaniu okresu ponownego wzorcowania zarówno samych kalibratorów jak i innych urządzeń kontrolno-pomiarowych.

Życzę udanej lektury
Jerzy Janota
Wiceprezes Zarządu Introl Sp. z o.o.