Od redakcji


Drodzy Czytelnicy

Wraz ze zmianą pory roku, pojawia się nowy, ósmy już numer naszego magazynu. Jako, że pogoda dopisuje chyba w całej Polsce, zachęcamy wszystkich do długich spacerów na świeżym powietrzu. Liczymy, że na jeden z nich zabierzecie Państwo najnowszy numer „Pod kontrolą” i delektując się słońcem, zachcecie zapoznać się z kilkoma artykułami traktującymi o różnych obszarach automatyki i pomiarów przemysłowych. Oczywiście, lektura w zaciszu domowym, na sofie czy w wygodnym fotelu, również wskazana.

Ciśnienie i różnica ciśnień – te pojęcia nierozerwalnie połączone z procesami technologicznymi, doczekały się tysięcy różnych definicji, teorii, prac naukowych. Nie chcąc wchodzić w drogę teoretykom, autor „Tematu Wydania” skupia się na bardziej praktycznych informacjach dotyczących aparatury dedykowanej pomiarom ciśnienia absolutnego, nadciśnienia czy różnicy ciśnień. Najnowszymi urządzeniami do precyzyjnego pomiaru tych właśnie własności, są inteligentne przetworniki ciśnienia firmy Fuji Electric. W artykule znajdą Państwa opis najnowszej technologii konstrukcji, funkcjonalności i zastosowania najnowszej, piątej już serii przetworników.

Wykład „Akademii Automatyki” stanowi tematyczną kontynuację artykułu z poprzedniego numeru „Pod kontrolą”. Po przedstawieniu kilku teoretycznych założeń dotyczących roli odwadniaczy w systemach dystrybucji pary, tym razem autorka prezentuje wady i zalety poszczególnych typów aparatury do odwadniania i odpowietrzania systemów parowych. Wykład stara się także odpowiedzieć na pytanie, dlaczego odwadniacze dzwonowe są najbardziej optymalnym rozwiązaniem, ciesząc się uznaniem coraz większej liczby użytkowników?

Jako firma dystrybucyjno-usługowa, naszą działalność opieramy także, a może przede wszystkim, na doradztwie technicznych i usługach realizacji kompletnych układów automatyki. Artykuł „Dobrej praktyki” jest swoistą relacją z zakończonego pod koniec lutego zadania, realizowanego dla PGE Zespół Elektrociepłowni Bydgoszcz S.A. „Modernizacja pomp wody sieciowej z automatyką sieciową” była jedną z naszych najważniejszych realizacji w 2008 roku i dotyczyła dostawy oraz uruchomienia dwóch falowników o mocy 6 kV wraz z elementami wspomagającymi pracę całego układu. Więcej szczegółów znajdziecie Państwo w „Dobrej Praktyce”.

Jeszcze raz gorąco zachęcam do lektury
Wiceprezes Zarządu Introl Sp. z o.o.
Jerzy Janota