Od redakcji


Drodzy Czytelnicy,
Z dnia na dzień, z miesiąca na miesiąc wszystko powoli budzi się z zimowego letargu. My także nie próżnujemy i w okres wiosenny wkraczamy z drugim w tym roku numerem „Pod kontrolą”. Temat wyższej częstotliwości nowych sond radarowych do pomiaru poziomu materiałów sypkich był poruszany w ostatnim zeszłorocznym numerze naszego magazynu. Z uwagi na to, że zmiana częstotliwości radarów jest niezwykle ważnym krokiem w rozwoju tej technologii, jej omówieniu postanowiliśmy poświecić kolejny „Temat wydania”. Tym razem autor bardziej szczegółowo prezentuje możliwości nowej serii VEGAPULS 69 pracującej na częstotliwości 79 GHz. Artykuł prezentuje przy tym aplikacje, w których pomiar poziomu był do tej pory trudny lub niemożliwy. Aplikacje te zyskują obecnie nowe, skuteczne narzędzie do pomiaru poziomu.

W niniejszym numerze mamy wyjątkowo aż dwa artykuły w ramach „Dobrej praktyki”. Pierwszy z nich skupia się na prezentacji nowego, praktycznego rozwiązania do pomiaru przepływu w branży wodnościekowej. Rozwiązaniem tym jest przepływomierz ultradźwiękowy zaprojektowany i skonstruowany specjalnie dla pomiaru wody.
Drugi artykuł relacjonuje z kolei wdrożenie systemu pomiarowego, pozwalającego zapobiegać powstawaniu kamienia kotłowego w jednej z elektrociepłowni w północnej Polsce. Wilgotność powietrza w pomieszczeniach bywa często bagatelizowana i uznawana za swoistą fanaberię służb bhp. Wilgotność jest jednakże parametrem mającym wpływ nie tylko na dobre samopoczucie i zdrowie ludzi korzystających z budynków wentylowanych, ale również wpływa między innymi na trwałość magazynowanych surowców i przedmiotów użytkowych oraz niezawodność działania urządzeń elektronicznych. „Akademia automatyki” to wykład połączony z praktycznymi wskazówki dotyczącymi doboru odpowiedniego nawilżacza powietrza w zakładach przemysłowych.

W Szkolenie PLC cz. 14 pokazujemy tym razem jak opracować algorytm wymiany danych pomiędzy składowymi systemu, w przypadku konieczności integracji sterownika PLC z urządzeniami, które nie zostały wyposażone w moduły cyfrowych sygnałów wejściowo/wyjściowych.

Zapraszam do lektury
Jerzy Janota
Dyrektor ds. rozwiązań produktowych