Od redakcji


Drodzy Czytelnicy!

Rozpoczynamy kolejny rok. Życzymy Państwu, aby obfitował on w same radosne i szczęśliwe dni, pełne zrealizowanych planów i sukcesów. Zapraszamy także do lektury wszystkich numerów naszego czasopisma, zaczynając od „Pod kontrolą” 1/2019.

Sondy radarowe poziomu to nasze oczko w głowie. Sprawdzone w tysiącach aplikacji, instalowane na wszystkich kontynentach, we wszystkich branżach przemysłu. Właśnie ze względu na ich popularność i uniwersalizm artykuły na ich temat często goszczą na łamach „Pod kontrolą”. Tak jest także w przypadku najnowszego „Tematu wydania”. Tym razem autor analizuje sondy radarowe Vega pod kątem ich przydatności w obszarze Industry 4.0 i Przemysłowego Internetu Rzeczy. Komunikacja Bluetooth, monitoring zapasów w chmurze, czy zautomatyzowany system zarządzania to tylko część zagadnień poruszanych w artykule.

Żyjemy obecnie w dobie globalnych problemów z efektywnością energetyczną gospodarki światowej. Kwestie oszczędności w obszarach energochłonnych wyrastają do rangi kluczowych dla przyszłości nie tylko polskiego przemysłu. Aby oszczędzać należy jednak wiedzieć gdzie szukać i jak redukować, aby oszczędności nie wpływały na jakość i szybkość prowadzonych procesów. Poszukiwaniem obszarów możliwych do optymalizacji energetycznej zajmuje się na co dzień firma Armstrong, przeprowadzając audyty energetyczne na zlecenie różnych zakładów. Właśnie o tym traktuje „Dobra praktyka”.

Jedną z głównych, obok problemów z efektywnością energetyczną, bolączką każdego zakładu przemysłowego jest problem awarii i wymuszanych przez nie nagłych postojów. Spotyka się z tym każdy zespól utrzymania ruchu. Autor „Akademii automatyki” przybliża jeden z głównych powodów awarii maszyn i urządzeń, jakim są psujące się łożyska. Artykuł przybliży Państwu najbardziej powszechne rodzaje uszkodzeń łożysk i wskaże jak można im zapobiegać, odpowiednio smarując łożyska w swoim parku maszynowym.

Zapraszam do lektury
Wojciech Mutwicki
wiceprezes zarządu