Nowości


Inteligentne termoparamagnetyczne przetworniki tlenu firmy Panametrics

Firma INTROL wprowadziła do sprzedaży inteligentne przetworniki tlenu przeznaczone do pracy w trudnych warunkach w przemyśle i w energetyce. Przetworniki serii XMO2 są najbardziej stabilnymi przetwornikami paramagnetycznymi dostępnymi na rynku. Typowe zakresy pomiarowe od 0% do 1% … 100%.

Przetworniki XMO2 łączą cechy automatycznej kompensacji pomiaru, szybkość odpowiedzi, diagnostykę w czasie rzeczywistym i automatyczną kalibrację z niezawodnym przetwornikiem termoparamagnetycznym. Niewielka obudowa została specjalnie zaprojektowana w sposób ułatwiający montaż urządzenia w trudnych warunkach, bezpośrednio w instalacji technologicznej, co w efekcie powoduje zmniejszenie wymagań na system poboru i przygotowania próbki, poprawia jakość próbki i maksymalnie skraca czas odpowiedzi układu. Urządzenie jest nieczułe na kierunek montażu i wibracje. Brak ruchomych części gwarantuje doskonałą stabilność długoterminową. Dwukomorowa struktura celi pomiarowej powoduje, że przetwornik jest odporny na zatrucie i zmiany natężenia przepływu mierzonego gazu.


Wbudowane algorytmy obróbki sygnału pomiarowego poprawiają liniowość (±0.5%) i zwiększają dokładność urządzenia (±1.0%) oraz realizują kompensację wpływu zmian ciśnienia atmosferycznego. Typowy czas odpowiedzi jest mniejszy niż 15 s. Wszystkie czynności obsługowe wykonywane są z wykorzystaniem interfejsu szeregowego RS232C i dedykowanego oprogramowania.

Przetwornik XMO2 zasilany jest ze źródła napięcia stałego 24 V DC, maksymalny pobór prądu 1.2 A. Mierzona wartość stężenia tlenu dostępna jest zarówno drogą cyfrową jak i w postaci analogowego sygnału prądowego 4 … 20 mA. Wartości zera i zakresu ustawiane są w sposób programowy.
Standardowym rozwiązaniem interfejsu użytkownika jest moduł kontrolno-sterujący TMO2D. Urządzenie to posiada wbudowany zasilacz dla przetwornika XMO2, zapewnia separację galwaniczną wyjścia analogowego, ma wbudowane przekaźniki do sterowania drogą gazową i sygnalizacji przekroczenia progów alarmowych. Przetwornik XMO2 oferowany jest w obudowach IP66 w wykonaniu przeciwwybuchowym (Class I, Division 1, Groups A,B,C&D, FM/CSA) oraz w wykonaniu ognioszczelnym (Ex d II C T6 IP66 Class I, Zone 1). Typowe obszary zastosowań: pomiary technologiczne w przemyśle chemicznym, petrochemii, energetyce, w przemyśle spożywczym, oczyszczalniach ścieków i w wytwórniach biogazu.

 

Przenośny miernik punktu rosy PM880

Miernik PM880 firmy GE Panametrics jest kompletnym, iskrobezpiecznym, przenośnym systemem do pomiaru punktu rosy w gazach. Stopień ochrony IP67 oraz dopuszczenie ATEX umożliwiają stosowanie tego urządzenia w trudnych warunkach obiektowych i w strefie zagrożonej wybuchem. Przy użyciu odpowiednich sond można on-line mierzyć, oprócz punktu rosy, także temperaturę gazu i/lub ciśnienie próbki. Najważniejsze parametry techniczne:

  • całkowity zakres kalibracji: -110°C do 60°C
  • ciśnienie procesowe: do 345 bar
  • duży wyświetlacz graficzny
  • możliwość zapamiętania do 60 charakterystyk sond

 

Przepływomierz ultradźwiękowy PT878

Przepływomierz PT878 jest wszechstronnym, przenośnym urządzeniem wyposażonym w funkcje i akcesoria pozwalające mierzyć przepływ niemal w każdych warunkach. Opcjonalnie przepływomierz może być wyposażony w funkcję pomiaru energii cieplnej. Przepływomierz wykorzystuje opatentowaną technologię skorelowanego czasu przejścia fali ultradźwiękowej, co znacząco zwiększa możliwości pomiarowe w zakresie mediów zanieczyszczonych i zagazowanych, a także pozwala na pomiar przepływu mediów bardzo czystych, dla których przepływomierze pracujące np. w oparciu o metodę Dopplera nie są odpowiednie.

 

Kamera termowizyjna Irisys 4010

Kamera IRI 4010 jest profesjonalnym urządzeniem termograficznym o rozdzielczości detektora mikrobolometrycznego 160 x 120. Z uwagi na wymagania klientów obsługa kamery została maksymalnie uproszczona, pozwalając na błyskawiczne ustawienie zakresu temperatury, odczytanie temperatury w dowolnym punkcie obrazu oraz zapisanie obrazu w pamięci. Kamera jest przeznaczona do badania urządzeń elektrycznych, mechanicznych, wad izolacji budynków, działów kontroli jakości i rozwoju itd.

 

Przetwornik temperatury i zawartości wody w oleju serii EE36.

Najnowszy produkt firmy E+E Elektronik jest przeznaczony do pomiaru stopnia zawilgocenia smarów i olejów izolacyjnych. Przetwornik EE36 umożliwia ciągłą kontrolę parametrów mierzonego medium i pozwala utrzymywać optymalne warunki pracy maszyn. Dzięki temu zwiększa się ich niezawodność i wydłuża czas bezawaryjnego działania. Podobnie jak wilgotność w powietrzu, zawartość wody w oleju może być wyrażona jako wartość absolutna w ppm (masa wody/masa oleju) lub jako wartość względną aw (wyrażona jako ułamek zawartości wody w oleju: 0 – czysty olej, 1 – olej w pełni „zabrudzony”).


Aby otrzymać wartość w ppm przetwornik musi przeliczyć zmierzoną wartość aw. Dla olejów mineralnych wyliczenia te opierają się na standardowych tabelach. Dla olejów nie mineralnych oraz olejów smarnych należy wcześniej wprowadzić do pamięci ich charakterystyki. Zmierzone i przeliczone wartości mogą być przekazane na dwa dowolnie skalowane wyjścia analogowe lub też wyświetlane bezpośrednio na wyświetlaczu LCD.

Typowe zastosowania: silniki okrętowe, transformatory, stacje uzdatniania oleju i pompy zatapialne.

 

Panele operatorskie

Najtańsze na rynku panele operatorskie, które współpracują z większością sterowników PLC (m.in. Allen Bradley, Siemens, GE Fanuc, Mitsubishi, Omron, Idec, Modbus RTU/TCPIP). Oferowane są panele w rozmiarach 5.6”, 8”, 10.4”. Panele posiadają obsługę alarmów i receptur, wbudowany zegar czasu rzeczywistego oraz obsługę języka skryptowego. Dzięki wbudowanemu złączu dla kart pamięci Compact Flash urządzenie można programować bez podłączania do komputera, przenosząc aplikacje z karty CF.

Bezpłatne oprogramowanie narzędziowe pozwala łatwo i szybko tworzyć nawet zaawansowane aplikacje. Dla użytkowników istotna będzie informacja, że zapewniona jest pomoc techniczna w języku polskim oraz szkolenia z programowania paneli. Krótkie terminy dostaw (własny magazyn) oraz atrakcyjna cena powodują, że nowe panele cieszą się coraz większą popularnością. Kolorowy panel 5,6’’ dostępny jest w rewelacyjnie niskiej cenie 275€.

 

Kalibrator wielofunkcyjny Beamex MC2

Najmłodszy z rodziny kalibrator MC2 jest dostępny w trzech wersjach, co pozwala na optymalny dobór funkcji urządzenia do indywidualnych potrzeb użytkownika. Kalibrator może mierzyć i generować sygnały elektryczne oraz symulować czujniki temperatury. Dzięki zewnętrznym modułom ciśnienia istnieje możliwość rozbudowy o dodatkowe zakresy. Złącze USB umożliwia uaktualnienie wewnętrznego oprogramowania. Obsługa kalibratora jest łatwa dzięki intuicyjnemu menu w języku polskim. Każdy kalibrator MC2 posiada komplet świadectw wzorcowania z Laboratorium Akredytowanego.

 

Manometr Cyfrowy Crystal XP2i

Wysokiej klasy manometr cyfrowy umożliwiający pomiar ciśnienia w trudnych warunkach przemysłowych (obudowa pyłoszczelna IP66). Dostępne są manometry o zakresach pomiarowych do 700 bar. Dokładność odczytu wielkości mierzonej wynosi 0,1%! Standardowo urządzenie jest dostarczane z oprogramowaniem konfiguracyjnym ConfigXP w języku polskim oraz kablem RS232!

W razie potrzeby rejestracji mierzonego ciśnienia, manometr można wyposażyć dodatkowo w wewnętrzną pamięć. Dane zapisywane w formacie Excel’a są przesyłane do komputera przy pomocy specjalnego programu. Dla stosowania w strefach zagrożenia wybuchem dostępne jest wykonanie z dopuszczeniem ATEX.