Nowości


Kamera termowizyjna SAT – S 280

Pojawienie się przenośnej kamery SAT S280 stanowi kolejny przełom na rynku termowizji – za cenę 60.000 PLN dostępne jest urządzenie z detektorem 320 x 240 o czułości 0,08°C, kamerą video oraz celownikiem laserowym. Kamera przeznaczona jest do precyzyjnych pomiarów temperatury w zakresie od -20 do +500°C, z możliwością rozszerzenia zakresu do + 2000°C.

Tak wysoka czułość pozwala np: na diagnostykę izolacji budynków, ciepłociągów, urządzeń elektrycznych itp. w temperaturze otoczenia od – 15°C do +45°C. Urządzenie posiada zarówno kolorowy ekran wewnątrz wizjera, jak i kolorowy, zewnętrzny ekran LCD z aktywną matrycą. Umożliwia to obserwację obrazu nawet przy silnym oświetleniu słonecznym. Użytkownik ma możliwość wprowadzania korekcji wskazań zależnie od współczynnika emisyjności, odległości i wilgotności powietrza.

Dla ułatwienia lokalizacji miejsca pomiaru kamera posiada celownik laserowy (identyczny jak w pirometrach) oraz kamerę video o rozdzielczości 640×480. Kamera automatycznie zapisuje zdjęcie termowizyjne ze zdjęciem w świetle widzialnym, co umożliwia nie tylko prostą identyfikację obiektu, ale również przygotowanie raportu z badań. Dodatkowo istnieje możliwość nagrania komentarza dźwiękowego. Obrazy zapisywane są na karcie pamięci FLASH o pojemności 250 obrazów. Zawartość pamięci można skopiować do komputera poprzez port USB. Dla kamery producent przygotował oprogramowanie SAT Report, które wyposażył w cały szereg funkcji do analizy obrazu jak np: pomiar w 10 punktach, profile temperatury, histogramy, określenie izoterm). Pozwala ono również na łatwe tworzenie zaawansowanych raportów, składających się ze zdjęcia termowizyjnego, widzialnego, analiz termogramu oraz komentarzy.

 

Mini GAS Sniffer

Mini GAS Sniffer to detektor wszelkich nieszczelności w instalacjach gazów palnych. Urządzenie sygnalizuje przekroczenie zadanych progów stężenia gazu sygnałem dźwiękowym oraz optycznym (diody LED). Giętka sonda długości 200 mm umożliwia dotarcie z pomiarem do miejsc trudno dostępnych.

Typowe zastosowanie to wykrywanie nieszczelności instalacji z metanem, butanem, propanem, LPG. Czułość urządzenia wynosi 40 ppm. Urządzenie jest dostarczane w komplecie zawierającym:

  • przenośny detektor nieszczelności,
  • sondę o długości 200 mm,
  • dokumentację techniczno-ruchową,
  • baterie alkaliczne.

 

GasAlert Micro 5 IR

Micro 5IR to nowy detektor ochrony osobistej, umożliwiający wykrywanie oraz pomiar stężenia tlenu, gazu palnego i trzech gazów toksycznych, spośród: CO₂, H₂S, SO₂, O₂, HCN, CO, NO₂, NH₃, O₃, PH₃, ClO₂. Pomiar stężenia CO₂ odbywa się w oparciu o sensor IR (Infra Red). Wymiana gazowa na zasadzie dyfuzji (opcjonalnie dostępna pompka elektryczna). Dostępny jest również w wersji z funkcją zapisu danych DL. Specjalne sensory wtykowe (elektrochemiczne, katalityczne i IR) zapewniają ergonomiczną obsługę urządzenia.

Wytrzymała mechanicznie, odporna na wstrząsy i zakłócenia elektromagnetyczne, wodoodporna obudowa umożliwia pracę w naprawdę trudnych warunkach. Funkcja Data Logger zapewnia rejestrację odczytu sensorów, stanów alarmowych monitorowanych gazów, maksymalne przekroczenia zadanych progów, numeru seryjnego urządzenia oraz każdej kalibracji. Do gromadzenia danych stosowana jest karta MMC (Multi Media Card) 32 MB. Wszystkie dane z karty MMC mogą być kopiowane przez użytkownika do komputera. Nie jest do tego wymagane dodatkowe oprogramowanie, wystarczą Excel lub Access z pakietu Office.

 

Sonda radarowa do pomiaru materiałów sypkich VegaPuls 67

Niemiecka firma VEGA, wykorzystując swoje szesnastoletnie doświadczenia oraz ogromny postęp w technice mikrofalowej, wprowadziła na rynek kolejne urządzenie radarowe do bezkontaktowego pomiaru poziomu materiałów sypkich. VEGAPULS 67 uzupełnia ofertę radarów dla silnie pylących, lekkich mediów o małe zakresy pomiarowe od 0,5 do 15 metrów. W odróżnieniu od przeboju rynkowego, jakim jest radarowa sonda poziomu VEGAPULS 68, nowy miernik posiada płaską antenę DN80, umożliwiającą pomiar poziomu praktycznie do dachu zbiornika (stożek anteny poza zbiornikiem). Dodatkowo, antena jest bardzo odporna na skraplanie się pary wodnej.

Niewrażliwość na zapylenie, parowanie, ruchy powietrza w zbiorniku oraz różnice temperatur przekładają się na pewność działania i niezawodność pomiaru.

Sondy VEGAPULS 67 przeznaczone są do pomiaru poziomu w niskich zbiornikach magazynowych, do pomiaru na przesypach przenośników taśmociągowych itp.

W Polsce sondy radarowe pracują z powodzeniem na silosach z cementem, popiołem lotnym, wapnem, cukrem, mielonym drewnem, tworzywami sztucznymi, węglem (wszystkie granulacje) itd.

 

Rejestrator wideograficzny dla każdego

Firma Brainchild, uzupełniając swoją ofertę rejestratorów wideograficznych, wprowadziła do sprzedaży nowy, tani rejestrator VR06. Jego parametry techniczne są identyczne z parametrami doskonale znanego rejestratora VR18: ten sam duży, kolorowy wyświetlacz 6,4”, te same wymiary zewnętrzne, 6 slotów do montażu kart rozszerzeń (np. z modułami wejść i wyjść cyfrowych) oraz to samo oprogramowanie w języku polskim (!).

 

 

Jedyna różnica polega na ograniczeniu ilości kanałów: VR06 obsługuje maksymalnie 6 kanałów wejściowych. Atrakcyjna cena stanowi ważne uzupełnienie zalet rejestratora VR06.

 

Pierwszy na świecie kalibrator Fieldbus

Na całym świecie gwałtownie rośnie liczba instalacji Fieldbus. Sam rynek systemów Fieldbus jest duży, ale spośród wszystkich dostępnych wyróżniają się dwa systemy: Foundation Fieldbus oraz Profibus. Choć przetworniki (ciśnienia, temperatury) Fieldbus reprezentują bardzo zaawansowaną technologię, wciąż istnieje potrzeba ich wzorcowania. Rozwiązaniem odpowiadającym na tę potrzebę jest nowy Kalibrator MC5 Fieldbus firmy Beamex. MC5 to pierwszy na świecie kalibrator Fieldbus, który można wykorzystywać do wzorcowania przetworników w technologii Foundation Fieldbus H1 lub Profibus PA.

Kalibrator MC5 Fieldbus to połączenie wielofunkcyjnego kalibratora oraz konfiguratora Fieldbus. MC5 to zwarte, łatwe w użyciu urządzenie kalibracyjne do pracy na obiekcie, które oferuje szeroki zakres funkcjonalności. Wzorcowanie przetworników Fieldbus za pomocą MC5 wymaga obecności tylko jednej osoby, zaś wyniki wzorcowania są automatycznie dokumentowane.

MC5 to wielofunkcyjny kalibrator dokumentujący, zawierający wszelkie potrzebne funkcje w jednym urządzeniu, posiada wielojęzyczne menu (w tym język polski!). Standardowo dostarczany jest z kompletem świadectw wzorcowania z laboratorium Akredytowanego. Ma zdolność wzorcowania sygnałów dotyczących ciśnienia, temperatury, parametrów elektrycznych oraz częstotliwości. MC5 obsługuje także komunikację w protokole HART®. Kalibratory MC5 istnieją na rynku od kilku lat. Każdy przyrząd zakupiony można rozbudować w dowolnym momencie o opcję komunikacji Foundation Fieldbus H1 lub Profibus PA.

 

HygroPro™

HygroPro firmy Panametrics jest iskrobezpiecznym, zamkniętym w pyłoszczelnej obudowie IP67, przetwornikiem wilgotności, umożliwiającym pomiar punktu rosyw zakresie od +20°C do -110°C przy ciśnieniu roboczym do 345 bar. Posiada zintegrowany podświetlany wyświetlacz oraz klawiaturę ułatwiającą dostęp do trzech parametrów równocześnie. Idealnie nadaje się do aplikacji gazu naturalnego, przemysłu petrochemicznego, energetycznego oraz innych. Sonda pomiarowa może znajdować się z jednej z czterech stron wyświetlacza co ułatwia dobór miejsca montażu przetwornika na rurze procesowej.

HygroPro oprócz czujnika wilgotności z tlenku aluminium posiada również wbudowany termistor oraz zintegrowany przetwornik ciśnienia, co umożliwia przeliczanie parametrów takich jak ppmv, ppmw , procent wilgotności względnej w czasie rzeczywistym. Dodatkowo złącze RS485 umożliwia budowę z kilku przetworników jednej sieci.

 

Humiport 05IR

Humiport 05IR jest uzupełnieniem serii przenośnych mierników temperatury i wilgotności firmy E+E Elektronik. Miernik jest wyposażony w czujnik wilgotności HC101 gwarantujący wysoką dokładność oraz długoterminową stabilność pomiarów. Cechą szczególną tej wersji, jest dodatkowy, bezkontaktowy pomiar temperatury oparty na podczerwieni. Konwencjonalny układ mierzący temperaturę i wilgotność otoczenia pozwala na wyznaczenie temperatury punktu rosy. Na postawie tej wartości oraz zdalnie zmierzonej temperatury powierzchni miernik pozwala określić, czy na tej powierzchni będzie występowało zjawisko wykraplania się pary wodnej.

Szczególnym zastosowaniem urządzenia jest badanie ścian pod kątem niebezpieczeństwa ich zagrzybienia. Zagrzybienie występuje zazwyczaj na fragmentach ścian, które są źle zaizolowane (przemarzają) i przez to dochodzi na nich do skraplania pary wodnej znajdującej się w powietrzu.

Utrzymująca się wilgoć stwarza warunki korzystne do rozwoju grzybów i pleśni. Humiport 05IR porównując temperaturę punktu rosy w danym pomieszczeniu oraz temperaturę poszczególnych ścian lub ich fragmentów, sygnalizuje dźwiękiem miejsca zagrożone. Oczywiście poza tym zastosowaniem miernik może służyć jako standardowy termo-higrometr. Nowe funkcje miernika w dużym stopniu poszerzają grono potencjalnych odbiorców i użytkowników produktu.