Nowości


Nowe przetworniki od E+E

W 2023 roku firma E+E Elektronik wprowadziła na rynek wiele nowych przetworników. Pierwszym z nich jest przetwornik wilgotności z sondą pracującą w temperaturze do 120°C – model HTP501. Oprócz możliwości pracy powyżej 80°C przetwornik wyróżnia się ciekawą konstrukcją – kompletny przetwornik to sonda pomiarowa oraz przewód, a cała niezbędna elektronika mieści się wewnątrz sondy. Dane z przetwornika odczytywane są w sposób cyfrowy poprzez komunikację RS485 MODBUS.
W przetworniku tym po raz pierwszy zastosowano także dodatkowe zabezpieczenie wyprowadzeń sensorów, w postaci specjalnej masy. To rozwiązanie praktycznie eliminuje korozję w tym miejscu. Przetwornik dedykowany jest do wszelkiego rodzaju suszarni.

Dla mniej wymagających aplikacji producent wprowadził przetwornik wilgotności HTP201, który stanowi nową odsłonę w segmencie sensorów o zmniejszonych gabarytach (bez puszki przetwornika). Przetwornik występuje w wersji z przewodem lub złączem M12 oraz posiada szereg wyjść napięciowych i 4…20 mA.

Wraz z modelem EE072 (który posiada komunikację cyfrową) stanowią bazę podstawowych rozwiązań nadających się do zastosowania wszędzie tam, gdzie ilość miejsca jest ograniczona (wnętrza maszyn i urządzeń). Przetwornik może pracować do 80°C.

 

 

Trzecią nowość stanowi przetwornik EE212, który w dłuższej perspektywie może zastąpić najbardziej popularny model EE210. Zarówno EE210 jak i EE212 to przetworniki nadające się zarówno do HVAC, jak i przemysłu lekkiego, gwarantując bardzo dobrą jakość w długim okresie użytkowania. W przypadku agresywnego środowiska nawet najwyższej klasy sensor pomiarowy może ulec dryftom czy uszkodzeniu. Dlatego w modelu EE212 zastosowano modułową końcówkę, która znacząco upraszcza prace serwisowe. Dzięki nowej końcówce serwis urządzenia zajmuje dosłownie 2 minuty. Warto także zaznaczyć, że wymiana końcówki pomiarowej może zastąpić tradycyjne okresowe wzorcowanie przetwornika.

Zamiast martwić się demontażem urządzenia, wysyłaniem do laboratorium i powtórnym montażem, wystarczy wymienić moduł pomiarowy, który posiada świadectwo sprawdzenia. Modułowy przetwornik EE212 jest obecnie najbardziej dokładnym rozwiązaniem tego typu spośród innych podobnych na rynku.

 

 

Kolejnym rozwiązaniem proponowanym przez firmę E+E Elektronik jest przetwornik, który zamienia sygnał RS485 MODBUS na sygnał analogowy 4…20 mA, dodatkowo prezentując wyniki na wyświetlaczu LCD. Chociaż został on stworzony jako element pomocniczy dla sond cyfrowych oferowanych przez E+E Elektronik, takich jak chociażby HTP501, EE072, EE872, to można wykorzystać go także z dowolnym innym urządzeniem RS485 MODBUS. Wyświetlacz może pokazywać 3 dowolne wartości podpiętych urządzeń, natomiast wyjście analogowe transmituje kolejne dwie wartości. Przetwornik jest w pełni konfigurowalny dostarczonym oprogramowaniem.

 

 

Listę nowości E+E zamyka przetwornik dedykowany do zastosowań meteorologicznych. Przetwornik EE260 posiada sensor wilgotności podgrzewany w sposób ciągły, przez co eliminowany jest efekt skraplania wody na sensorze (rozwiązanie znane chociażby z serii EE33). W konstrukcji tego przetwornika w ciekawy sposób wkomponowano czujnik temperatury, który jest elementem kompensującym wspomniane podgrzewanie. W kompaktowej obudowie zawarty jest bardzo nowoczesny układ pomiarowy, przystosowany do montażu w osłonie radiacyjnej. Mimo tego, że przetwornik EE260 jest dedykowany do meteorologii, to można go zastosować wszędzie tam, gdzie ważny jest pomiar wilgotności w aplikacji o częstych zawilgoceniach 100%. Czy to meteorologia, czy systemy ostrzegania pogodowego, czy detekcja oblodzeń, czy w końcu pomiary nie związane bezpośrednio z pogodą – przetwornik EE260 zapewnia wiarygodny pomiar niezależnie od niesprzyjających warunków.

 

 

Nowa generacja refraktometrów VAISALA

 

Nasz partner handlowy, firma Vaisala, zaprezentował z początkiem roku najnowszą generację refraktometrów procesowych do ciągłego monitorowania stężeń cieczy. Nowa seria VAISALA Polaris to refraktometry 5-tej generacji skonstruowane w oparciu o dziesięciolecia doświadczeń inżynierów i niezawodność z jakiej znana jest marka VAISALA. Wszystkie modele zapewniają stabilny, ciągły i dokładny pomiar bez konieczności okresowej kalibracji, w dowolnych jednostkach (g/cm³, % wag.°Brixa, °Ballinga i inne). Pomiar jest całkowicie niewrażliwy na wszelkie stałe i gazowe zanieczyszczenia medium, zmętnienie, zmianę barwy. Nowe refraktometry dostępne są w wersji „stand-alone” lub w pakiecie z wyświetlaczem Indigo520. Nowością w nowej serii jest komunikacja HART i Modbus RTU.

Rodzina Polaris to refraktometry dostępne w wielu wersjach dedykowanych różnym zastosowaniom. Zapewniają skuteczny pomiar stężenia roztworów bezpośrednio w procesie (online) między innymi w branżach: spożywczej, chemicznej, papierniczej, farmaceutycznej i wielu innych. Nie bez znaczenia dla użytkownika jest również dostępność refraktometrów, których wysyłka z magazynu producenta jest bardzo szybka.