Od redakcji


Drodzy Czytelnicy!

Na łamach „Pod kontrolą” nieraz już poruszaliśmy tematykę koniecznej dekarbonizacji przemysłu. Nie straciła ona ani trochę na aktualności dlatego tym razem „Temat wydania” znów traktuje o zagadnieniu redukcji śladu węglowego w zakładach przemysłowych. Autor wskazuje obszary, w których najszybciej i najłatwiej dokonać modyfikacji redukujących emisję CO2. Artykuł w precyzyjny sposób prezentuje także miejsca, w których, obok redukcji emisji, można szukać oszczędności związanych z minimalizacją kosztów wytwarzania energii cieplnej w zakładach. Lekturę polecamy wszystkim, którzy szukają rozwiązań zmierzających do dekarbonizacji, idących w parze z redukcją kosztów.

„Dobra praktyka”, podobnie do „Tematu wydania” wskazuje na możliwości oszczędności, z których często nie korzystamy. Elektrody pH, bo o nich mowa, należą do jednych z najczęściej wymienianych czujników. Wynika to z ich naturalnego zużycia, będącego efektem ich delikatnej konstrukcji (wysokiej precyzji) i bezpośredniego kontaktu z różnymi, często agresywnymi lub silnie brudzącymi mediami. Mimo tego, że producenci dwoją się i troją, aby tworzyć coraz to bardziej trwałe konstrukcje, elektrody pH zużywają się stosunkowo szybko. Ich żywotność zależy jednak także od nas. Prawidłowe przechowywanie, konserwacja i czyszczenie czujników pozwala bowiem wydłużyć żywotność elektrod pH. Właśnie o dobrych praktykach związany z użytkowaniem czujników pH dowiecie się Państwo z artykułu.

Kto z nas nie spotkał się z pojęciami wilgotności powietrza? To pojęcie powszechne stosowane zarówno w sferze zawodowej, jak i w życiu prywatnym. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że potoczne sformułowanie wilgotności powietrza kryje za sobą kilka innych, bardziej szczegółowych definicji i zjawisk. Ich znajomość pozwala lepiej zrozumieć istotę pomiarów wilgotności powietrza w warunkach przemysłowych. Wilgotność względna, temperatura punktu rosy, krzywa nasycenia, temperatura mokrego elementu. Te i inne pojęcia wyjaśnia autor „Akademii automatyki”.

Zapraszam do lektury
Wojciech Mutwicki
prezes zarządu