Od redakcji


Drodzy Czytelnicy!

Wakacje za nami, a większość z nas wróciła do codziennych obowiązków z naładowanymi bateriami. Nasi specjaliści od pomiarów, także pełni energii i nowych pomysłów, zapraszają do lektury artykułów trzeciego w tym roku numeru naszego magazynu.

Sygnalizatory przepływu na dobre zadomowiły się w aplikacjach przemysłowych. Wykrywają przepływ wszędzie tam, gdzie jego brak może powodować poważne awarie lub przestoje. Wykrywają przypływ cieczy lub gazów i wykorzystuje się je w wielu branżach, od produkcji spożywczej przez farmację, aż po automotive czy przemysł ciężki.

Sygnalizatory przepływu służyć mogą między innymi do kontroli zużycia filtrów, zapobiegania suchobiegowi pomp, kontroli smarowania, monitorowania instalacji wentylacyjnych, czy też kontroli procesów chłodzenia. Jednym z najbardziej popularnych rozwiązań w tym zakresie są termodynamiczne czujniki przepływu, a jednym z czołowych ich producentów jest firma EGE-Elektronik Spezial Sensoren GmbH z Niemiec. To właśnie o rozwiązaniach naszego niemieckiego partnera przeczytacie Państwo w Temacie wydania.

Odejście od węgla to już nie mrzonki czy idylliczna wizja przyszłości. To proces, który już się zaczął. Przyjęta w Unii Europejskiej polityka neutralności klimatycznej wymusza przyspieszenie przede wszystkim w obszarze właśnie dekarbonizacji. W tym zakresie najistotniejszy jest proces produkcji „zielonej” i taniej energii, ale równie istotna jest jej oszczędność. Z uwagi na konieczność optymalizacji procesów zużycia energii, „Dobra praktyka szkicuje swoistą mapę drogową dla każdego zakładu, który chce oszczędzać energię z pary wodnej. Autor przedstawia 5 kroków do zwiększenia efektywności energetycznej instalacji parowych.

Na łamach Pod kontrolą pisaliśmy niejednokrotnie o wzorcowaniu czy kalibracji różnych przyrządów. Tym razem, Akademia automatyki koncentruje się na kalibrowaniu przepływomierzy. Autor przedstawia podstawowe informacje z tego zakresu, opisując kilka różnych metod kalibracji urządzeń do pomiaru przepływu w warunkach przemysłowych. Artykuł polecamy szczególnie tym, którzy odpowiadają za sprawność i dokładność stosowanych w swoich zakładach przepływomierzy.

Zapraszam do lektury
Wojciech Mutwicki
prezes zarządu