Od redakcji


Drodzy Czytelnicy!

Zapraszamy do zapoznania się z artykułami drugiego w tym roku numeru „Pod kontrolą”.

Najnowszy „Temat wydania” związany jest z naszym nowym, indyjskim partnerem – firmą Renu Eletronics, której produkty od wielu lat oferowane są między innymi na rynku amerykańskim. Autor artykułu przybliża asortyment i funkcje nowych na polskim rynku sterowników PLC i paneli HMI. Szczególnie interesujące są modele łączące w jednej obudowie HMI z PLC, a także uniwersalne oprogramowanie pozwalające na programowanie zarówno paneli, jak i sterowników. Te i podobne rozwiązania marki Renu przynoszą szereg ekonomicznych i użytkowych korzyści, o czym dowiecie się Państwo z lektury artykułu.

Każdy z nas spotkał się z zagadnieniami bhp. O ile w przypadku prac biurowych, instrukcje, zasady i wytyczne bhp wydają się nieraz zbędne lub zbyt sformalizowane, o tyle praca w zakładach przemysłowych wymaga ścisłego przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Szczególnie narażona na różnego typu zagrożenia jest branża górnicza, która od zawsze boryka się z problemem gazów niebezpiecznych. Jednym z nich jest niewidoczny i bezzapachowy tlenek węgla występujący w podziemnych wyrobiskach. Obecność tlenku węgla w zakładach górniczych wymaga od personelu używania sprzętu wykrywającego i pochłaniającego CO. Jednym ze skutecznych rozwiązań są pochłaniacze tego śmiercionośnego gazu. O przeprowadzonej przez naszych specjalistów modernizacji stanowiska testującego sprawność pochłaniaczy przeczytacie Państwo w „Dobrej praktyce”.

Jako specjaliści od pomiarów przepływu, bardzo często piszemy na łamach „Pod kontrolą” o zagadnieniach związanych z pomiarami przepływu cieczy, materiałów sypkich i gazów. Tym razem autorka „Akademii automatyki” skupia się na układach pomiarowych mierzących energię cieplną, czyli ciepłomierzach.
Z artykułu dowiecie się Państwo o zasadzie, na której opierają się pomiary ciepła, rodzajach ciepłomierzy, ich elementach składowych oraz prawidłowym doborze i wymaganiach jakim musi sprostać każdy ciepłomierz służący do rozliczeń.

Zapraszam do lektury
Wojciech Mutwicki
wiceprezes zarządu