Od redakcji


Drodzy Czytelnicy,
Sierpień i wrzesień to dla wielu okres powrotu z wakacyjnego letargu, inni mają szczęście jeszcze odpoczywać. My już jesteśmy po wakacjach i zapraszamy do lektury nowych artykułów. Analiza spalin to temat ważny zarówno w wielu sektorach przemysłu, jak i branży instalacyjnej. Szczegółowa analiza spalin pozwala na kontrolowanie różnego rodzaju parametrów procesowych czy wytwarzania energii oraz kontrolowanie emisji spalin do środowiska. Sprawna analiza jest także narzędziem gwarantującym bezpieczeństwo użytkowanych pieców, zarówno w zaciszu domowym, jak i w obiektach przemysłowych.

Temat wydania skupia się właśnie na profesjonalnych analizatorach spalin, znajdujących szerokie zastosowanie od analizy spalin w domowych piecykach przepływowych, po ocenę efektywności energetycznej kotłów i testy 4 Pa.
Dobra praktyka tym razem porusza tematykę walidacji systemów monitoringu warunków środowiskowych. Autor przybliża najważniejsze pojęcia oraz wymagania stawiane systemom walidowalnym. Artykuł szczególnie polecany osobom związanym z przemysłem farmaceutycznym i spożywczym oraz pracownikom innych zakładów, których wewnętrzne normy wymagają cyklicznej walidacji systemów pomiarowych.

Para wodna to medium wykorzystywane niemal w każdym zakładzie. Najczęściej jest ona wytwarzania w kotle lub wytwornicy i następnie transportowana rurociągami w dalsze punkty instalacji. Z ekonomicznych względów para jest wytwarzana i transportowa pod dużym ciśnieniem, docierając do urządzeń odbiorczych, które pracują na znacznie niższych ciśnieniach.
Potrzebna jest zatem redukcja ciśnienia pary i stosuje się do tego różnego typu zawory. Akademia automatyki przedstawia chyba najpowszechniej stosowane rozwiązania, czyli zawory bezpośredniego działania oraz zawory pilotowe. Budowa, zalety, wskazówki dotyczące prawidłowego projektowania instalacji parowej – to wszystko znajdziecie Państwo w „Akademii automatyki”.
W Szkoleniu PLC cz. 15 autor tym razem proponuje przegląd niestandardowych funkcji sterownika TP03, takich jak funkcja RMIO czy funkcja znaczników.

Zapraszam do lektury
Jerzy Janota
Dyrektor ds. rozwiązań produktowych