Od redakcji


Drodzy Czytelnicy,
Rok 2012 ma być dla nas wszystkich wyjątkowym.
Zapowiadane jako szansa na skok cywilizacyjny Mistrzostwa Europy w piłce nożnej zbliżają się wielkimi krokami. Choć atmosfery mistrzostw jeszcze specjalnie nie da się odczuć, to jednak otaczająca nas rzeczywistość zmienia się od lat. Zmiany dotyczą także i nas, a rok 2012 jest wyjątkowy również dla „Pod kontrolą”. Od wydania pierwszego numeru naszego magazynu minęło już 5 lat. Z tego powodu postanowiliśmy dokonać kilku zmian. „Pod kontrolą” doczekał się zatem nowej szaty graficznej, powstał nowy dział tematyczny, zwiększyła się ilość stron … o czym przekonacie się Państwo biorąc do ręki najnowszy numer.

Trudno sobie wyobrazić aby pierwszy w tym wyjątkowym roku „Temat wydania” nie poruszał wyjątkowo ciekawej tematyki. Właśnie dlatego chcieliśmy Państwu opowiedzieć o bezinwazyjnych pomiarach przepływu cieczy o bardzo wysokiej temperaturze. Jak wiadomo, pomiar przepływu cieczy gorących realizowany jest za pomocą różnych metod i typów przepływomierzy.

W znakomitej większości są to urządzenia inwazyjne, których sensory mają bezpośrednią styczność z mierzoną cieczą. Z uwagi na kontakt medium z elementami urządzenia oraz konieczność ingerencji w rurociąg w celach montażowych lub serwisowych, stosowanie urządzeń inwazyjnych wiąże się ze zwiększonym ryzykiem awarii i znacznymi kosztami eksploatacyjnymi. Z uwagi na to, działy R&D czołowych producentów przepływomierzy bezinwazyjnych od lat pracują nad rozwiązaniami wysokotemperaturowymi. Sprawdziliśmy skuteczność pomiarów bezinwazyjnych cieczy o wysokich temperaturach. Relację z testów oraz płynące z niej wnioski znajdziecie Państwo w „Temacie wydania”.

Prowadzenie pomiarów przemysłowych to nie tylko rejestracja wyników czy ich wizualizacja. Pomiary dostarczają przecież informacji, które wykorzystywane są bezpośrednio przy regulacji określonymi procesami. Temperatura, jej pomiar, kontrola i regulacja są przy tym najbardziej popularnym zagadnieniem automatyki procesowej.

„Dobra praktyka” prezentuje system precyzyjnej regulacji temperatury wdrożony w zakładzie naszego Klienta. Jaki radar jest najlepszy dla cieczy, a jaki dla materiałów sypkich? Czy powinno się kupować sondę radarową z jak największą anteną? Co z kątem wiązki? Jakie znaczenie ma długość fali?
Takie i podobne pytania nurtują zapewne wiele osób zajmujących się pomiarami poziomu. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, a kluczową kwestią jest częstotliwość. To ona bowiem jest ściśle związana z innymi parametrami radaru i to ona decyduję często o wiarygodności, stabilność i skuteczności prowadzonych pomiarów. Zapraszamy do lektury „Akademii automatyki”, w której staramy się przybliżyć tematykę częstotliwości radarów, jej prawidłowego doboru oraz wzajemnych zależności względem innych cech radarowych urządzeń do przemysłowych pomiarów poziomu.

Z nowym rokiem „Pod kontrolą” wzbogacony został o kilka nowości. Jedną z nich jest nowy dział tematyczny „Szkolenie”. Jest to swoisty cykl kursów, który na łamach czterech przyszłych wydań „Pod kontrolą” pozwoli przybliżyć Czytelnikom kwestie programowania sterowników PLC. Wszystkich zainteresowanych tworzeniem prostych układów automatyki, zapraszamy zatem do lektury „Szkolenia”, którego autor w sposób możliwie przystępny prezentuje kolejne aspekty programowania PLC.

Zapraszam do lektury
Jerzy Janota
Dyrektor ds. technicznych