Od redakcji


Drodzy Czytelnicy,
Po długiej i mroźnej zimie nastała wreszcie wyczekiwana przez wszystkich wiosna. Czas porządków, nowych planów i zmian. U nas też pachnie nowościami. Zapraszamy zatem do wiosennego numeru „Pod Kontrolą”, pełnego najświeższych informacji ze świata pomiarów przemysłowych i automatyki.


W Temacie Wydania prezentujemy Państwu najnowsze urządzenia pomiarowe, które od tego roku dostępne są na polskim rynku dzięki współpracy z firmą Arkon. Te wysokiej jakości przepływomierze elektromagnetyczne znajdują zastosowanie szczególnie w pomiarze cieczy zanieczyszczonych, niejednokrotnie sprawdzając się w tam, gdzie inne metody zawodzą. Skuteczność tych urządzeń uzupełniona nowoczesnymi technologiami transmisji danych, pozwala na tworzenie złożonych układów kontroli i regulacji wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba pomiaru przepływu cieczy przewodzących. O możliwościach i wykorzystaniu nowych na polskim rynku przepływomierzy przeczytacie Państwo w Temacie Wydania.

Dobra praktyka porusza temat kontaktowych mierników wilgotności, które zostały wykorzystane w fabryce wsporników do europalet. Do produkcji tych elementów wykorzystuje się wióry i trociny drzewne, przy czym istotnym czynnikiem jest ich wilgotność. Pomiar wilgotności ma olbrzymi wpływ na efekt końcowy produktu. Dobra praktyka na konkretnym przykładzie przedstawia Państwu nasze rozwiązanie, jakim była aplikacja cyfrowych systemów pomiaru wilgotności firmy ACO Automation Components.

Akademia Automatyki to tym razem wykład na temat przepływomierzy masowych do gazów, wykorzystujących zjawisko dyspersji termicznej. Autor w skrótowy sposób prezentuje genezę konstrukcji masowych przepływomierzy termicznych, wskazuje teoretyczne podstawy ich funkcjonowania, a także szerokie obszary zastosowań oraz pewne ograniczenia, które zawsze należy mieć na uwadze. Wykład polecamy wszystkim, którzy zawodowo związani są zarówno z pomiarami przepływu gazów, jak i sygnalizacją przepływu oraz poziomu cieczy i mediów lotnych.

Zapraszam do lektury
Jerzy Janota
Prezes Zarządu Introl Sp. z o.o.