Od redakcji


Drodzy Czytelnicy!

Okres jesienno-zimowy za nami, a słupki termometrów wystrzeliły w górę. Wzrost temperatury udzielił się także autorom najnowszych artykułów. Każdy z nich nawiązuje do problematyki temperatury, oczywiście w przemysłowych warunkach.

Media o wysokiej temperaturze występują w wielu branżach przemysłowych. Najczęściej wykorzystywane są w energetyce, branży petrochemicznej i chemicznej. Jak każde media, także te gorące muszą być monitorowane i kontrolowane, a jednym z kluczowych dla procesów jest pomiar przepływu. Z uwagi na podwyższoną temperaturę, prowadzenie pomiarów wymaga stosowania aparatury dostosowanej do tak gorących mediów. Właśnie o pomiarach przepływu gorących mediów z wykorzystaniem nowych, bezinwazyjnych sond pomiarowych traktuje „Temat wydania”.

Pozostając przy temacie gorących mediów „Dobra praktyka” tym razem porusza zagadnienie optymalizacji procesów energetycznych związanych z gorącą wodą. Autor wymienia poszczególne elementy systemu wykorzystującego gorącą wodę, wskazując na miejsca możliwe do poprawy. Artykuł polecamy wszystkim, którzy szukają możliwości usprawnienia procesów wytwarzania, przesyłu i ponownego wykorzystania gorącej wody w swoim zakładzie.

Ostatni w 2018 roku numer „Pod kontrolą” zawierał artykuł dotyczący czujników i przetworników temperatury. Z uwagi na docierające do nas sygnały Czytelników, postanowiliśmy kontynuować temat czujników, tym razem skupiając się na czujnikach rezystancyjnych. Autor „Akademii automatyki” przybliża podstawowe pojęcia, charakteryzuje ich typy a także, a może przede wszystkim, skupia uwagę na normach i skalach, według których produkowane są czujniki RTD. Dodatkowo zobrazowane są różnice pomiędzy czujnikami produkowanymi w Europie, a tymi sprowadzanymi z innych części świata. Osoby zainteresowane wzorcowymi czujkami RTD także znajdą coś dla siebie.

Zapraszam do lektury
Wojciech Mutwicki
wiceprezes zarządu