Nowości


Przepływomierze wirowe VORTEK

Nasza oferta wirowych przepływomierzy do gazów i cieczy poszerzyła się o dwa modele o unikalnej na polskim rynku funkcjonalności. Nowe, wieloparametrowe przepływomierze dają możliwość jednoczesnego pomiaru przepływu objętościowego i masowego, ciśnienia oraz temperatury (wszystkie pomiary przy wykorzystaniu jednego przyłącza!!!), dla temperatur do 400°C. Urządzenia wykorzystujące zjawisko powstawania wirów za przeszkodą w strudze przepływającego medium (tzw. wirów Karmana), dostępne są w dwóch wersjach montażowych. M22 to wersja „in-line”, a M23 jest wersją „insert” wpuszczaną przez króciec, bez konieczności rozszczelnienia rurociągów.

M22 i M23 występują w różnych wersjach wykonania decydujących o ich zastosowaniu:

  • V – wersja do pomiaru przepływu objętościowego cieczy, gazów i pary,
  • VT – wersja do pomiaru prędkości przepływu i temperatury, z przelicznikiem przepływu (przeznaczona do pomiaru przepływu masowego pary nasyconej i cieczy z kompensacją temperaturową),
  • VTP – wersja do pomiaru prędkości przepływu, temperatury i ciśnienia, z przelicznikiem przepływu (przeznaczona do pomiaru przepływu masowego pary i gazów z kompensacją od temperatury i ciśnienia),
  • VTEP – wersja do pomiaru prędkości przepływu i temperatury, posiadająca wejście 4 … 20 mA do podłączenia zewnętrznego przetwornika ciśnienia, z przelicznikiem przepływu (przeznaczona do pomiaru przepływu masowego pary i gazów z kompensacją od temperatury i ciśnienia),
  • VT-EM – wersja do pomiaru prędkości przepływu i temperatury, z wejściem RTD do podłączenia drugiego czujnika temperatury w celu odejmowania energii wracającej wody, z przelicznikiem przepływu i energii (przeznaczona do pomiaru przepływu masowego i energii cieplnej cieczy i pary wodnej nasyconej),
  • VTP-EM – wersja do pomiaru prędkości przepływu, temperatury i ciśnienia, z wejściem RTD do podłączenia drugiego czujnika temperatury w celu odejmowania energii wracającej wody, z przelicznikiem przepływu i energii (przeznaczona do pomiaru przepływu masowego i energii cieplnej pary).

Wieloparametrowe przepływomierze firmy Vortek, dzięki łączeniu kilku urządzeń pomiarowych w jednym, cieszą się uznaniem na światowych rynkach. Teraz technologia ta dostępna jest także w Polsce.

pomiary przepływu
przeplywy@introl.pl

 

Laboratoryjny wilgotnościomierz z chłodzonym lustrem Optisonde

Optisonde to stacjonarny analizator wilgotności działający na zasadzie chłodzonego lustra. Urządzenie produkowane przez Ge Sensing, przeznaczone jest do zastosowania w laboratorium lub w aplikacjach przemysłowych, w których wymagany jest dokładny pomiar punktu rosy. Analizator mierzy punkt rosy badanego gazu, a przy zastosowaniu opcjonalnego czujnika temperatury, wynik można podawać w różnych jednostkach (m.in. wilgotność względna i temperatura). W zależności od wymaganego zakresu, OptiSonde może być dostarczony z różnymi czujnikami punktu rosy.

 

Podstawowe właściwości:

  • funkcja automatycznego czyszczenia lustra PACER (patent)
  • zakres pomiarowy -35°C do 25°C punktu rosy
  • dokładności ±0,2°C.
  • łatwa instalacja
  • wyświetlanie wilgotności w różnych jednostkach
  • zapamiętywanie danych
  • współpraca z oprogramowaniem PanaView
  • dwa wyjścia RS485/232 z protokołem Modbus RTU

punkt rosy
kalibratory@introl.pl

 

Analizator laserowy wilgotności do gazu naturalnego AURORA

 

 

Analizator Aurora został specjalnie zaprojektowany do pomiaru wilgotności gazu naturalnego. Mierzy bezpośrednio ciśnienie parcjalne wody w stanie gazowym, na zasadzie analizy promienia laserowego. Jednocześnie, oprócz wilgotności, AURORA mierzy także ciśnienie i temperaturę próbki. Analizator posiada stopień ochrony IP66 i może być montowany w trudnych warunkach, bezpośrednio w pobliżu rurociągu. Standardowo analizator dostarczany jest z oprogramowaniem AuroraView. Oprogramowanie umożliwia podgląd on-line wybranych parametrów oraz ich zapis w postaci trendu. Zebrane dane mogą być zapisane w formacie ASCII, a następnie importowane do innych aplikacji jak np. Excel. Ważną zaletą nowego analizatora jest jego bezobsługowa praca i konieczność pierwszego przeglądu dopiero po 5 latach. AURORA posiada dwa wyjścia RS485/232 z protokołem Modbus RTU do komunikować z systemami nadzorującymi lub sterującymi procesami wydobycia i przesyłu gazu ziemnego.

punkt rosy
kalibratory@introl.pl

 

PLICS®PLUS – nowa technologia sond radarowych VEGAPULS

Od listopada 2009, VEGA rozpoczęła produkcję nowych, zmodyfikowanych sond radarowych, wyposażonych w nową elektronikę serii plics®plus.
Modyfikacja elektroniki pozwoliła za uzyskanie najlepszych parametrów dostępnych dla technologicznych radarów impulsowych.

 

Nowa technologia to między innymi:

  • 110 dB odstęp sygnału od szumu pozwalający na:
    – pomiar 98% mediów, od popiołu lotnego po ciecze silnie pieniące – za pomocą tej samej elektroniki,
    – możliwość montażu w wyższym niż dotychczas kominku,
    – większa niewrażliwość na oblepienie/zaparowanie anteny.
  • dokładność 2 mm przy zakresie 70 m,
  • zasilanie od 9,6 V DC w pętli prądowej (możliwość zasilania z instalacji 12 V np.: akumulatorów, oraz stosowania barier Zenera dla wersji Ex ia zamiast separatorów),
  • szybkość działania niespotykana dotąd dla urządzeń radarowych:
    – 500 ms dla wersji 2-przewodowej oraz 250 ms dla wersji 4-przewodowej (aplikacje do pomiaru odległości, wysokości pryzm, zabezpieczania przesypów)
    – nowy układ do diagnostyki, obejmujący rejestrację 500 zdarzeń np.; braku zasilania, zmiany parametrów z zapisem czasu rzeczywistego (wbudowany zegar z 2-letnim podtrzymaniem),
    – zapis 100 000 wyników pomiarów z czasem próbo wania od kilku sekund do kilku godzin (czyli zapis pracy z kilku do kilkunastu miesięcy) oraz zapamiętanie 10 ech radarów w przypadku pojawienia się błędu.

Dzięki nowym parametrom pracy, nowa seria plics®plus jeszcze lepiej sprawdza się w trudnych i zróżnicowanych warunkach przemysłu.

pomiary poziomu
poziomy@introl.pl

 

Prostownica strumienia VIP w wykonaniu panelowym typu „insert”

Jak każda prostownica, także i najnowszy typ VIP służy do zmniejszenia długości wymaganych odcinków prostych przy pomiarze w miejscu o zaburzonym przepływie gazu (np. kolano rurociągu). Praktyka pomiaru przepływu wymaga bowiem zapewnienia odpowiednio długich odcinków prostych. Odcinki te wynoszą 20 x DN przed, oraz 10 x DN za przepływomierzem. Wykorzystanie prostownicy VIP pozwala na skrócenie tych odcinków nawet do 4,5 x DN przed przepływomierzem.

Najnowszy typ różni się znacząco od swych poprzedników (np. typ VIS). Prostownica VIP jest bowiem panelową wersją typu „insert”, dzięki czemu zapewnia bardzo łatwy montaż (można ją zabudować zarówno pomiędzy istniejące połączenia kołnierzowe, jak i w nowych instalacjach). Nowe prostownice dedykowane są do współpracy z przepływomierzami termicznymi marki FCI i znajdują zastosowanie w rurociągach o średnicy od 50 mm.

 

 

Wyższość typu VIP nad poprzednikami:

  • niski koszt (w zależności od średnicy – cena niższa o 15-75%),
  • szybsza i łatwiejsza instalacja,
  • zmniejszenie strat ciśnienia o 15-38% i związana z tym oszczędność energii,
  • zmniejszenie wagi o 90 do 94%,
  • skrócony czas produkcji i dostawy.

 

Specjalna konstrukcja oraz niespotykane do tej pory rozmiary decydują o tym, że prostownice VIP zapewniają naukowo udowodnione wyrównanie profilu przepływu, przy jednoczesnej nieskomplikowanej zabudowie i niskim koszcie zakupy i eksploatacji.

pomiary przepływu
przeplywy@introl.pl

 

Przetwornica częstotliwości 7300PA firmy TECO

Seria 7300PA to niezawodne przetwornice zaprojektowane do pracy w trudnych warunkach przemysłowych, szczególnie przydatne w aplikacjach zmiennomomentowych (pompy, wentylatory). Urządzenia posiadają funkcję automatycznego dopasowania do obciążenia, co pozwala efektywnie oszczędzać energię elektryczną.

Regulator PID z funkcją usypiania oraz przełączania wartości zadanych, pozwala na realizację układów regulacji ciśnienia czy temperatury. Opcjonalna karta umożliwia realizację kaskadowych układów do 8 pomp. Programowana charakterystyka U/f pozwala na dostosowanie przetwornicy do momentu obciążenia silnika oraz realizację układów stałomomentowych.

Programowanie i uruchomienie nie sprawia trudności dzięki alfanumerycznemu panelowi operatorskiemu oraz logicznemu pogrupowaniu parametrów. Opcjonalne moduły komunikacyjne pozwalają na włączenie przetwornicy do sieci DeviceNet, Profibus, Modbus.

 

 

Podstawowe zalety serii 7300PA:

  • moc od 18,5 kW do 370 kW,
  • wielofunkcyjne wejścia i wyjścia,
  • regulator PID do układów kaskadowych,
  • automatyczne oszczędzanie energii,
  • interfejsy sieci przemysłowych,
  • atrakcyjna cena.

systemy automatyki
systemy automatyki@introl.pl