Od redakcji


Drodzy Czytelnicy,
Za nami okres wypoczynkowo-urlopowy, po którym wkraczamy w najbardziej dynamiczny okres roku. Jesień to dla wielu czas zakańczania realizowanych zadań, planowania działań na przyszły rok oraz rozliczania tego co udało się zrobić do tej pory. Mamy nadzieję, że w tym pracowitym okresie znajdą Państwo odrobinę wolnego czasu aby zapoznać się z artykułami przygotowanymi przez autorów czwartego, ostatniego w tym roku numeru „Pod kontrolą”.

 

Najnowszy „Temat wydania” porusza problematykę biogazu i pomiaru jego właściwości. Biogaz jako źródło tzw. zielonej energii to medium, którego odzyskiwanie, transport i wykorzystanie są obecnie jednym z kluczowym obszarów energetyki niekonwencjonalnej. W celu prawidłowego prowadzenia procesów zachodzących w biogazowniach, niezbędne jest odpowiednie monitorowanie parametrów tego nie najłatwiejszego w pomiarze gazu.

Wychodząc na przeciw wszystkim zainteresowanym tematyką pomiarów biogazu, autor „Tematu wydania” prezentuje rozwiązanie oparte o nowe na polskim rynku analizatory składu biogazu oraz znane przepływomierze termiczne i mierniki wilgotności.

Twardość wody, choć należy do problemów, z którymi boryka się niemal każdy z nas, w przemyśle stanowi naprawdę realne zagrożenie dla sprawności zakładów. Zbyt twarda woda może być przyczyną poważnych awarii, których skutki mogą być bardzo dotkliwe. Z uwagi na krytyczne znaczenie twardości wody, jej pomiar jest nieodzowny. „Dobra praktyka” przedstawia proste i relatywnie niskokosztowe rozwiązanie, które pozwala na sprawne monitorowanie tego parametru w instalacjach przemysłowych.

Ostatnia w tym roku „Akademia Automatyki” to wykład dotyczący pomiarów wilgotności w zakresie 95÷100% RH. O ile pomiar zawartości cząstek wody w powietrzu nie stanowi specjalnego problemu z punktu widzenia metrologii, o tyle pomiar wilgotności w warunkach kondensacji był do tej pory wyzwaniem dla sensorów. Wszystko zmieniło się jednak dzięki rozwiązaniom konstrukcyjnym wprowadzonym przez producentów przemysłowych mierników wilgotności.

Tradycyjnie już Czytelnicy „Pod kontrolą” mają możliwość poznania zasad programowania prostych sterowników PLC. „Szkolenie PLC cz. 4” to tym razem przewodnik po zasadach integracji sterownika PLC z zewnętrznymi urządzeniami.

Zapraszam do lektury
Jerzy Janota
Dyrektor ds. technicznych