Od redakcji


Drodzy Czytelnicy,
Za nami, i mam nadzieję za Wami, okres wakacyjnych wojaży, odpoczynku i niezapomnianych chwil. Pora jednak wrócić do spraw zawodowych. Mamy nadzieję, że ów powrót będzie łatwiejszy i ciekawszy z artykułami trzeciego w tym roku numeru „Pod kontrolą”.

Sondy radarowe poziomu działające na częstotliwości 80 GHz to temat niezmiernie istotny dla wielu branż i zakładów, dlatego też doczekał się kolejnej odsłony, a najnowszy Temat wydania to kontynuacja, a raczej uzupełnienie tematu poruszanego w poprzednim numerze.

Tym razem, obok zasady działania i zalet jakie niesie za sobą częstotliwość 80 GHz, autor przytacza także szereg przykładów, w których nowa generacja sond poziomu ma szanse wyprzeć inne, mniej skuteczne lub bardziej problematyczne metody pomiaru. Pomiar poziomu w aplikacjach z pianą, pomiar w bardzo małych zbiornikach, montaż sondy bezpośrednio na zaworze kulowym lub na bardzo wysokich króćcach, to tylko przykłady miejsc, w których nowe sondy radzą sobie zdecydowanie lepiej niż inne rozwiązania.

Para wodna to jeden z najczęściej spotykanych czynników energetycznych w przemyśle. Stosując parę do wymiany ciepła należy pamiętać również o kondensacie powstającym w skutek kondensacji pary. Wartość kondensatu jest bowiem niebagatelna. Można śmiało powiedzieć, że w wielu przypadkach jest on nieodzownym składnikiem bilansów finansowych ze względu na możliwość odzyskania gotowej wody kotłowej, czy też pary wtórnej w układach zamkniętych. Co należy zrobić, by odzyskać energię z kondensatu? Przedstawiciel działu armatury zgłębia ten temat w dziale Dobrej praktyki.
Akademia automatyki tym razem koncentruje się na nowych w naszej ofercie przepływomierzach owalno-kołowych. Te urządzenia należące do grupy przepływomierzy objętościowych bardzo dobrze radzą sobie w wielu aplikacjach pomiaru przepływu cieczy, szczególnie tych lepkich. Dzięki zasadzie działania i konstrukcji dostosowanej do określonych typów cieczy, przepływomierze te stanowią optymalną alternatywę dla innych, bardziej wymagających lub mniej dokładnych metod. Artykuł polecamy wszystkim, którzy na co dzień zajmują się pomiarem przepływu kwasów, rozpuszczalników, chemikaliów oraz różnego rodzaju olejów.

Zapraszam do lektury
Jerzy Janota
Dyrektor ds. rozwiązań produktowych