Od Redakcji


Drodzy Czytelnicy,
Wiosna za oknem, zimowo-jesienne słoty już chyba za nami, czas więc na kolejną dawkę najświeższych artykułów o pomiarach i automatyce. Wiosna przynosi powiew świeżości w przemysłowych pomiarach poziomu. Globalny lider na tym rynku, niemiecka VEGA, wprowadził na rynek zupełnie nową sondę radarową do cieczy. Naprawdę nowatorskie rozwiązanie to kolejny milowy krok w przemysłowych pomiarach poziomu. Dzięki niemu możliwy staje się skuteczny pomiar w aplikacjach, w których do tej pory nie było takiej możliwości. Nowa sonda to także wiele innych innowacyjnych rozwiązań, o których przeczytacie Państwo w „Temacie wydania”.

Wiosna dała się we znaki naszym specjalistom, którzy pokusili się aż o dwa artykuły na łamach „Dobrej praktyki”. Pierwszy z nich to wywiad z kierownikiem projektu odpowiedzialnym za budowę największego w Polsce bloku kogeneracyjnego opartego o silniki gazowo-tłokowe. Nasz rozmówca w skrócie przybliża cały przebieg tego jednego z największych i najbardziej zaawansowanych w historii Grupy INTROL zadania.

Drugi artykuł „Dobrej praktyki” to przestroga, aby właśnie „dobre praktyki” w zakresie ochrony zdrowia i życia nie ustępowały ekonomicznej kalkulacji i zwykłej ludzkiej ignorancji. Artykuł przybliża problem zatruć siarkowodorem i wskazuje na metody zapobiegania im.

Użytkownicy układów kogeneracyjnych zasilanych biogazem wiedzą, że do rozliczeń potrzebne im są pomiary ilości zużywanego gazu oraz dostarczonej z nim energii chemicznej. O ile pomiar wartości opałowej i energii chemicznej biogazu nie budzi większych wątpliwości, gdyż dostępne są specjalistyczne analizatory, o tyle pomiar ilości gazu nie jest już tak oczywisty. Istnieje bowiem opinia, że do tego celu potrzebne są układy pomiarowe złożone z 3-4 urządzeń do pomiaru ciśnienia, temperatury i przepływu. Autor „Akademia automatyki” przeczy temu, wskazując na rozwiązanie oparte nie o kilka lecz o jedno urządzenie.

Zapraszam do lektury
Jerzy Janota
Dyrektor ds. rozwiązań produktowych